Dzisiaj chcę poruszyć ważny temat, który dla nas kobiet jest istotny. A mianowicie badanie piersi. Każda z nas powinna badać się regularnie dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. To, że nic nas nie boli, to nie znaczy, że na badanie piersi nie ma co iść. Oczywiście, że trzeba iść nawet, jak myślimy o tym, że takie badania są zbędne.
Profilaktyczne badania piersi odgrywają dla nas kobiet dużą rolę w kontrolowaniu stanu zdrowia. Ponieważ im szybciej wykryjemy guza, to jest większa szansa na wyleczenie się.
Guz piersi jest możliwy do wykrycia podczas samobadania piersi, w badaniu palpacyjnym wykonanym przez lekarza lub w badaniu obrazowym np. mammografia, badanie USG czy rezonans magnetyczny.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Dlatego warto się badać. Mamy wyspecjalizowanych lekarzy, którzy są po to, by nam kobietą pomagać.
Co to jest rak piersi? Jakie objawy mogą być przy raku piersi?
Nowotwór piersi rozwija się miejscowo w piersi i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych, wewnętrznych narządów np. wątroba, płuca, kości, mózg. Rak piersi uznawany jest za chorobę kobiecą, ale również może być u mężczyzn, lecz zdarza się tak jednak bardzo rzadko.
Do nowotworu może dojść przez różne czynniki takie jak wpływ genetyki, który odgrywa ważną rolę. Czynniki takie jak rozwój cywilizacyjny związany z życiem kobiet też się zmienia. Do czynników zaliczających się do zachorowania zalicza się wiek, wczesna miesiączka lub późna menopauza, kwestia karmienia piersią, ciąża w późnym wieku, nieodpowiednia dieta, nadwaga, cukrzyca, doustna antykoncepcja hormonalna i wiele innych.
Jakie objawy? Rak na początku nie powoduje żadnych objawów. Najczęściej jest przypadkowo wyczuwalny podczas mycia lub samobadania piersi w domu. Wśród innych objawów, jakie można zauważyć to zmiana kształtu piersi lub symetrii. Trzeba również zwracać uwagę, czy na swoich piersiach zobaczysz zaciągniętą skórę, wciągnięte brodawki, wyciek z brodawek czy poszerzenie żył skóry. Nawet jeżeli czujesz jakiekolwiek inne objawy, takie jak kłucie czy obrzęk, warto udać się do lekarza.
Samobadanie piersi. Jak się za to zabrać?
Takie badanie najlepiej przeprowadzać 2-3 dni po ustaniu miesiączki. Samodzielne badanie najlepiej przeprowadzić w dwóch pozycjach: na leżąco i w pozycji stojącej przed lustrem lub pod prysznicem, lub w formie siedzącej. Do takiego badania przydatny jest poślizg, dlatego warto zaopatrzyć się w oliwkę lub jakiś balsam do ciała. Postępuj zgodnie z następującymi krokami:
1. Stań przed lustrem i unieś wysoko ręce.
2. Przyjrzyj się piersiom i zwróć uwagę na ich kształt czy coś się zmieniło?
3. Przełóż ręce na biodra i ponownie przyjrzyj się piersiom.
4. Przyjrzyj się sutkom czy nie wydziela się z nich płyn.
5. Ułóż lewą dłoń z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi.
6. Trzema środkowymi palcami lekko naciskaj na pierś i zataczaj drobne kołka wzdłuż piersi z góry i na dół i z powrotem.
7. Tak samo trzeba postępować z druga piersią.
8. Również warto też zbadać sobie okolice pach. Naciskając na ciało czy nie ma wyczuwalnych powiększonych węzłów chłonnych.
Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, co wzbudza twoje obawy. To warto umówić się do lekarza specjalisty, by omówić daną zmianę. Nie każdy guzek musi być od razu rakiem, ale lepiej pokazać to lekarzowi. Pielęgnacja piersi jest pretekstem do regularnych badań. Dlatego niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, warto robić sobie badania:
- 20-40 lat – samobadanie piersi co miesiąc i badanie palpacyjne piersi przez lekarza co 1-2 lata.
- 40-49 lat – samodzielne badanie piersi co miesiąc, badanie palpacyjne przez lekarza co rok, mammografia co 1-2 lata.
- po 50 roku życia – samobadanie piersi co miesiąc, badanie palpacyjne przez lekarza co rok, mammografia co rok.
Dlaczego warto badać piersi?
Piersi dla nas kobiet to nie tylko atut, ale również życie z nimi. Nie tylko są one dla nas samych, lecz również dla naszych małych pociech, gdy zostajemy Mamami. Piersi są naszym atrybutem kobiecości. Są inspiracją dla fotografów czy artystów sztuki. Prawidłowy rozwój piersi to nie tylko ładny wygląd, ale również uwarunkowania genetyczne kobiety, jej styl życia oraz noszonej bielizny.
Często kobiety mają kompleksy z niezadowalającym rozmiarem piersi lub z ich przesadną wielkością. Które w pewnym czasie mogą stać się źródłem problemów z postawą ciała. Czasami nawet potrzebna jest korekcja chirurgiczna piersi np. powiększenie lub zmniejszenie, podniesienie lub symetria piersi.
Dlatego warto badać swoje piersi, nawet jeżeli nic się z nimi nie dzieje złego warto robić sobie badania, by wiedzieć, że wszystko z piersiami jest dobrze!
Jakie badania trzeba wykonać przy piersiach?
Tych metod jest naprawdę dużo, ja wyminie dwie z nich, a są to:
USG Piersi – To badanie polega na badaniu piersi przy pomocy ultra dźwięków. Może być wykonywane w dowolnym cyklu miesiączkowym u kobiety. Ale najlepiej wykonać takie badanie po ukończonej miesiączce. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne oraz szybkie, bo wykonywane w około 15 minut.
Pierwsze takie badanie USG zalecane jest już od 20 do 30 roku życia. Usg jest skierowane dla młodych kobiet, ponieważ młoda pierś nie nadaje się jeszcze do badania mammograficznego, dlatego że struktura jej jest gruczołowa. Oraz dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią czy w celu odróżnienia zmiany łagodnej od zmiany nowotworowej w piersi.
Na wizycie u lekarza również możemy spodziewać się badania palpacyjnego. Które jest wykonywane przed USG piersi. To badanie najlepiej wykonywać raz na 2 lata a po 30 roku raz na rok. Na takim badaniu również lekarz obowiązkowo sprawdza palpacyjnie piersi pacjentki.
Na badanie można umówić się na NFZ lub też wybrać się prywatnie. Jeżeli wybierzemy opcję na NFZ, możemy mieć wizytę za darmo lub z małą opłatą. Gdy jednak będziemy chciały umówić się prywatnie, trzeba się liczyć z kosztami około 200 zł za wizytę.
Mammografia – Ta metoda badania jest polecana kobietom od 50 do 69 roku życia. Pierwsze badanie należy przeprowadzić pomiędzy 40-50 rokiem życia, zalecane jest co 1-2 lat, a po 50 roku życia raz na rok.
Ten typ badania ma największe znaczenie we wcześniejszym wykryciu guza. Charakteryzujące się dużą czułością i wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. Mammografia nie jest wskazana dla kobiet w ciąży oraz kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą.
Przy badaniu mammografii możliwe jest uwidocznienie poszczególnych elementów piersi. Takich, z których jest ona zbudowana np. tkanka tłuszczowa, gruczoły mleczne czy zmiany zapalne w piersiach. To badanie wykrywa więcej informacji o piersiach niż badanie palpacyjne.
Bezpłatna mammografia przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały przeprowadzonego badania. Bezpłatne badania przysługują też tym, którzy są objęci programem dla kobiet z grupy ryzyka wystąpienia raka.
Co pewien czas w Polsce organizowane są akcje, w czasie których można bezpłatnie wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne i USG. Warto z nich skorzystać!
Podsumowanie:
Październik jest miesiącem świadomości Raka Piersi, wtedy najczęściej są przeprowadzane darmowe badania, które są zaplanowane w Polsce. Jest szereg akcji edukacyjnych związanych z profilaktyką piersi dla kobiet. Dlatego nie tylko w tym miesiącu trzeba pamiętać o badaniu, ale cały rok. Badaj się, bo warto być świadomą swojego zdrowia!
To wszystko na dzisiaj do zobaczenia w następnym artykule 🙂 Jeżeli macie do polecenia tematy, którym warto się przyjrzeć bliżej i je opisać to piszcie do mnie w komentarzach, jak również na skrzynkę e-mail 🙂