Blog z Recenzjami Kosmetycznymi

Witajcie na blogu CzarKosmetyków!

Jest coraz zimniej i nie chce się wychodzić na zewnątrz. Niestety cieplej już raczej nie będzie. To już najwyższy czas, by wziąć pelargonie z balkonu by przetrwały następny rok zimowy w domowym zaciszu w ciepełku. Chociaż z tym ogrzewaniem też może być ciężko, bo ciągle straszą, że będzie źle w Polsce. Strach się bać co czeka Nas w niedalekiej przyszłości.

Zatem by umilić ten zimny czas, zapraszam na ciekawy artykuł pielęgnacyjny. Weź ze sobą duży kubek herbaty z cytryną i wkładką albo filiżankę kawy z mlekiem i czytaj ze mną 🥰

Dzisiejszy artykuł chcę poświęcić cerze trądzikowej. Prawie większość nas Polek ma problem z taką cerą, bo jest ona najbardziej problematyczna z typów skóry. Nie wiesz, kiedy możesz spodziewać się, że wyskoczy Ci pryszcz na twojej twarzy. Nie jest to zbytnio komfortowe i wtedy zaczynamy zakrywać je fluidami, które jeszcze bardziej mogą pogłębić trądzik.

Cera trądzikowa

Cera trądzikowa – jej charakterystyka


Jest to cera bardzo wrażliwa, wymagająca i problematyczna. Trądzik dotyka prawie każdego nastolatka oraz osoby wieku między 20-25 rokiem życia. Także trądzik może rozwinąć się u osób po 30 roku życia, ponieważ jego powstanie mogą determinować uwarunkowania genetyczne, środowiskowe czy hormonalne.

Cera trądzikowa do niedawna była uważana za problem osób dojrzewających, ale może ten problem dotyczyć każdego. Choroba ta występuje również w wieku dojrzałym i bardzo często towarzyszą jej nawroty w podobnych miejscach na skórze, gdzie występowały wcześniej.

Wszystko właśnie też zależy od naszego trybu życia, jakości jedzenia czy zwiększonego poziomu stresu, które mogą również powodować nawracający trądzik. Przy czym trądzik może przerodzić się w stałą chorobę skóry, która zostaje z nami całe życie.

Objawy trądziku to zaskórniki i stany zapalne oraz bolące grudki, krostki, podskórne guzki i ropnie. Efektem tych zmian trądzikowych jest powstanie przebarwień pozapalnych, które nie prezentują się zbyt dobrze i ciężko się ich pozbyć. Niestety w ciężkim przebiegu trądziku mogą się pojawić blizny.

Trądzik dotyka najczęściej części ciała takich jak twarz i plecy. Te miejsca są najbardziej narażone na występowanie wyprysków. Ponieważ są to miejsca łojotokowe, które często lubią się zatykać.

Chociaż jeżeli mówimy tu o pospolitym trądziku, to może on występować dosłownie wszędzie na całym ciele. Oraz może przybierać różne formy np. jako otwarte pryszcze, zamknięte, płytsze krostki czy też te najgorsze podskórne i głębokie, których ciężko się pozbyć, bo siedzą pod skórą i wychodzą niespodziewanie.

Trzeba poruszyć też jeszcze jedną kwestię, że trądzik nie jest chorobą infekcyjną ani zakaźną. Pojawia się na skórze i jest uciążliwą dolegliwością powodującą spory dyskomfort. Jednak nie stanowi to sytuacji bez wyjścia, można w dobie dobrych kosmetyków aptecznych walczyć z trądzikiem. Oczywiście w przypadku braku poprawy wskazany jest kontakt z dermatologiem.


Jak pielęgnować skórę trądzikową?


Taka cera z pewnością wymaga delikatnej pielęgnacji, do której można zaliczyć przede wszystkim: oczyszczanie, nawilżanie, tonizowanie, złuszczanie. Celem takiej pielęgnacji jest unormowanie wydzielenia łoju, poprawienie wyglądu skóry i wyciszenie zmian ropnych. Zasady pielęgnacji skóry są następujące:

1) Myj łagodnie i nie podrażniaj! Do mycia cery z trądzikiem używać najlepiej kosmetyki antybakteryjne, które zmniejszają stany zapalne skóry, ilość sebum oraz usuwają zanieczyszczenia. Takie preparaty mogą być w formie żeli, pianek czy emulsji. W trakcie mycia można wykonać delikatny masaż, aby zwiększyć skuteczność działania produktu.

2) Nie wysuszaj cery. Nawilżaj ją! Gdy aplikujemy kosmetyk na buzię, to wybierajmy taki, który nie zawiera alkoholu. Ponieważ gdy będziemy używać kosmetyków z alkoholem, to nie tylko przesuszymy naskórek, ale możemy podrażnić cerę. Która będzie się bronić i inicjować wydzielanie sebum co doprowadzi do pojawienia się pryszczy. Oczywiście nie zapominajmy przy tak problematycznej cerze, żeby stosować kremy i sera odpowiednie dla tego rodzaju skóry. Nawilżanie i odżywianie jest podstawą w codziennej pielęgnacji. Osoby o cerze trądzikowej powinny wybierać kremy nieobciążające skóry, o lekkiej konsystencji, nawilżające i szybko się wchłaniające.

3) Złuszczaj naskórek. Gdy wprowadzisz do swej pielęgnacji złuszczanie naskórka, zobaczysz zadowalające efekty. Skórę trądzikową trzeba złuszczać, dzięki czemu krosty i inne zaskórniki będą się oczyszczały samoistnie, a pory będą zwężone. Do tego typu cery należy wybrać peeling enzymatyczny. Który działa delikatnie i powierzchniowo bez efektu mocnego złuszczania tak jak inne gruboziarniste peelingi.

4) Nie wyciskaj bez potrzeby! Chociaż wygląda to czasami okropnie lepiej tego nie wyciskać. Ponieważ mechaniczne naruszenie wyprysku ropnego powoduje rozprzestrzenienie się bakterii na zewnątrz. Co skutkuje jeszcze większymi stanami zapalnymi na skórze, które lubią się rozprzestrzeniać. Wyciskanie pryszczy jest błędem, który skutkuje bliznami i trudno gojącymi się ranami.

5) Tonizuj! Jest to ważny etap w pielęgnacji cery trądzikowej. Czyli nic innego jak przywracanie naturalnego pH skórze. Stosujemy go po wykonaniu oczyszczania twarzy, aby przygotować skórę do kolejnych kroków pielęgnacyjnych. Do skóry trądzikowej najlepiej wybrać toniki łagodzące z wyciągiem z rumianka, czystka czy nagietka.

6) Chroń skórę przed słońcem. Badania wykazują, że ekspozycja na słońce skóry trądzikowej jest szkodliwa. Z jednego ważnego powodu, ponieważ promieniowanie UV wpływa negatywnie na nasze zdrowie, ale również na zmiany skórne. To, że zostaną one zasuszone na moment od słońca, nie znaczy, że się ich pozbywamy. Ponieważ wystawianie na słońce cery trądzikowej może nasilić objawy. Dlatego trzeba używać kremu z filtrem.

7) Nie nakładaj ciężkiego makijażu! Gdy chcesz nałożyć makijaż, to zamień ciężki i tłusty podkład na lekki, który pozwoli skórze oddychać. Najlepiej posłużyć się niezawodnym kremem BB, co daje naturalny efekt zmatowionej buzi. Można dodatkowo użyć takiego, co będzie walczył z niedoskonałościami od razu po nałożeniu go na skórę. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się bakterii.


Jakie składniki są pomocne w pielęgnacji skóry trądzikowej?


Gdy charakteryzujesz się z cerą trądzikową, to warto wiedzieć parę informacji, jakie substancje w kosmetykach pomogą Ci zwalczyć nielubianych gości na twojej twarzy. Najczęściej aktywne składniki, które warto włączyć do pielęgnacji cery trądzikowej to:

  • cynk – który, absorbuje nadmiar sebum i wyrównuje koloryt skóry,
  • olejek z drzewa herbacianego – działa bakteriobójczo, zapobiega zanieczyszczaniu się porów i łagodzi stany zapalne,
  • węgiel aktywny – działa on jako detoks, oczyszcza i absorbuje nadmiar sebum,
  • ekstrakty z roślin – aloes, zielona herbata, bergamotka, olejki konopne, olejek z czarnuszki mają pomocne działanie w zwalczaniu trądziku,
  • śluz ślimaka – regeneruję skórę poprzez nawilżanie oraz rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe,
  • retinoidy – stabilizują proces złuszczania się naskórka, działają przeciw zaskórnikom, wykazują działanie przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające,
  • niacynamid – rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe oraz blizny, dobrze wpływa na wyrównanie kolorytu cery, oczyszcza pory, łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry.
To są niektóre substancje, które znajdują się w kosmetykach, ale są one ważne dla pielęgnacji cery trądzikowej. Ten rodzaj cery jest kapryśny, jeśli chodzi o pielęgnację. Więc chcąc minimalizować objawy niedoskonałości skórnych. Należy sięgnąć po dedykowane jej kosmetyki, które zazwyczaj bazują na substancjach regulujących pracę gruczołów łojowych i nadprodukcję sebum.


Czy można wykorzystać kwasy do pielęgnacji cery trądzikowej?


Kwasy są skuteczne i pomocne w walce z trądzikiem i towarzyszącemu mu łojotokiem. Odpowiednio dobrany preparat może nie tylko redukować już istniejące stany zapalne, ale także zapobiegać powstawaniu nowych ognisk zapalnych trądziku oraz regulować proces wydzielania sebum.

Kwasy, które dobrze działają w pielęgnacji cery i wspierają walkę z trądzikiem, dzielimy na:

  • kwasy AHA – są to kwasy między innymi takie jak np. kwas glikolowy, migdałowy, kwasy owocowe. Posiadają one działanie złuszczające, regulują nadmierne rogowacenie skóry, działają antybakteryjnie i rozjaśniają przebarwienia.
  • kwasy BHA – do których można zaliczyć kwas salicylowy, który dogłębnie oczyszczania pory, przenikania przez warstwę łojową i reguluje wydzielanie sebum.
  • kwasy PHA – czyli kwas glukonolaktonowy oraz kwas laktobionowy, które są najdelikatniejsze w działaniu. Dzięki czemu sprawdzają się nawet dla cer wrażliwych, jak również dla cery z trądzikiem różowatym.
Temat związany z pielęgnacją skóry trądzikowej i kwasami jest bardzo szeroki. Oczywiście, jeżeli chcemy wiązać swoją pielęgnację tylko z kwasami, musimy mieć na uwadze jak się nimi dokładnie posługiwać, by nie zrobić sobie nimi dodatkowego kłopotu. Ponieważ jak to było już wspomniane wcześniej, niektórymi kwasami możemy jeszcze sobie zaszkodzić, jak są nakładane w zbyt dużej ilości lub bez pomocy specjalisty. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia do ich stosowania i stanu naszej cery. W razie wątpliwości warto udać się do kosmetologa czy dermatologa, który z pewnością pomoże dobrać indywidualny plan pielęgnacyjny z kwasami cery trądzikowej.


Podsumowanie:


Najważniejszym elementem tej układanki jest rozpoznanie u siebie rodzaju cery trądzikowej. Wtedy ważnym elementem jest świadoma pielęgnacja cery trądzikowej. Która przyniesie oczekiwane efekty, a więc zdrową i pięknie wyglądającą skórę bez podrażnień i niedoskonałości.

Tylko odpowiednio dobrane kosmetyki pozwolą właściwie zadbać o potrzeby cery trądzikowej, jednocześnie eliminując wszystkie jej problemy. Nieodpowiednio dobrane metody pielęgnacyjne, mogą jedynie pogorszyć jej kondycję i zamiast zminimalizować niedoskonałości, mogą spotęgować je, rozsiewając stan zapalny po całej twarzy.

Kosmetyki do cery trądzikowej muszą być dobrane w sposób odpowiedni tak, by z jednej strony cerę nawilżały, ale jej nie wysuszały, a niwelowały wypryski. Wiedza na temat metod pielęgnacyjnych cery trądzikowej, a także używania kosmetyków i sprawdzania składów, jest nieodzownym elementem troski o skórę twarzy.

To tyle w dzisiejszym wpisie na blogu. Odwiedź również inne tematy na moim blogu, które Ciebie zainteresują. Jeżeli masz do polecenia ciekawe tematy czy kosmetyki, którym warto się przyjrzeć bliżej i je opisać to pisz do mnie w komentarzu pod spodem artykułu, jak również na skrzynkę e-mail 🙂

Zapraszam Was również do zapoznania się z moim świeżo napisanym e-bookiem pod tytułem Jak krok po kroku zorganizować ten najważniejszy dzień w życiu? E-book ten dotyczy porad ślubno-weselnych, w którym dzielę się moimi doświadczeniami z organizowania własnego wesela i ślubu. Zapraszam do zakupu e-booka 🥰
Dziękuję za poświęcony czas i do zobaczenia w następnym wpisie 🙂
Izabela

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2025 czarkosmetykow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Modest Programmer