Blog z Recenzjami Kosmetycznymi

Witajcie na blogu CzarKosmetyków!

No i mamy w końcu wyczekany maj! Uwielbiam ten miesiąc ze względu na to, że w końcu można posiedzieć na balkonie i podziwiać naturę jak się rozwija. Oczywiście jeszcze początkiem maja nie jest tak ciepło, jak by się mogło wydawać. Za oknem wygląda, że jest pięknie ciepło, a jak wyjdzie się na zewnątrz, to jest jeszcze chłodno. Jeszcze chwila jeszcze moment i w końcu będzie pięknie 🙂

Dobrze moi drodzy tym miłym akcentem zapraszam na nowy wpis blogowy.

Dzisiejszym tematem przewodnim będzie promieniowanie UV. W jaki sposób wpływa na kobiece włosy? Czy trzeba chronić włosy przed UV tak samo, jak skórę? O tym dowiemy się dzisiaj w najnowszym artykule. Zapraszam do czytania 🙂

Czy Promieniowanie UV Może Wpływać Negatywnie Na Włosy? TAK czy NIE?

Promieniowanie UV a nasze włosy? 🌞🌞


Nie od dziś wiemy i każdy nas przed tym przestrzega, że promieniowanie UV ma bardzo negatywny wpływ na nasze włosy i nie tylko. Jest to potwierdzone wieloma badaniami, które wskazują na to, że promieniowanie UV ma złe skutki. Jest to m.in. degradacja protein keratynowych, lipidów włosa oraz melanin. Zniszczenia te są zmianami morfologicznymi i chemicznymi, co w konsekwencji wpływa na ich właściwości oraz wygląd włosów.

Wpływ UV na włosy składa się z dwóch rodzajów. Pierwszy z nich to kontakt bezpośredni, czyli największe uszkodzenia powstają w obrębie osłonki włosa oraz w obrębie spoiwa osłonki, a drugi to kontakt pośredni, czyli dany obszarem objętym uszkodzeniami jest warstwa korowa włosa.

Negatywny wpływ, który można zauważyć to przede wszystkim wygląd włosów czy jej struktura, która jest matowa i szorstka przy dotyku. Oczywiście również zmieniają się właściwości mechaniczne włosów, w tym odporność na rozciąganie oraz łamliwość włosów.

Najbliższe ciepłe miesiące, które się zbliżają, mogą uszkadzać nasze fryzury przy wysokich temperaturach. Promienie UV przenikają do środka włosa, przez co uszkadzają go poprzez utlenianie się, a to doprowadza do płowienia włosów.


Czy wszystkie włosy narażone są na promieniowanie UV? Kolor ma znaczenie? 👩👨‍👵


Osoby co mają ciemniejsze włosy, są mniej narażone na szkodliwe działanie promieni UV słonecznych. Nie oznacza to, że nie muszą zakrywać głowy przed słońcem, by ustrzec się przed negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce.

Kolor ma tu znaczenie, ponieważ włosy bardziej napigmętowane wykazują mniejszą utratę białka podczas słonecznego dnia i promieniowania UV na nie. Dzieje się tak właśnie za sprawą melaniny, która pochłania i filtruje szkodliwe promieniowanie UV, chroniąc białka włosów.

Natomiast osoby z jasnymi włosami mają mniejszą ilość melaniny, co oznacza, że są bardziej podatne na uszkodzenia skóry głowy i włosów przez promieniowanie UV.

W związku z tym melanina jest ważna dla bezpośredniej i pośredniej ochrony białek włosów. Niestety w procesach ochrony fotochemicznej melanina zanika. Efekt ten jest widoczny gołym okiem w postaci blaknięcia koloru włosa.

Dlatego ochrona przed promieniowaniem UV jest istotna dla zdrowia włosów i skóry. Można stosować produkty z filtrem UV, nakrycia głowy, takie jak kapelusze, czapki lub chusty, aby chronić skórę głowy i włosy. Jest to kluczowy punkt, by w pewnym procencie zapanować nad promieniowaniem UV.


Czy słońce uszkadza włosy w sposób trwały? ☀☀ 🆘


Tak, słońce może uszkadzać włosy w sposób trwały, jeśli nie są odpowiednio chronione przed promieniowaniem UV. Promieniowanie UV może powodować szkody w strukturze włosów. To powoduje, że wiele procesów jest już nieodwracalnych. Warto zatem zrobić wszystko, aby nie dopuścić do powstania takiej sytuacji.

Oprócz promieniowania UV, czynniki środowiskowe, takie jak chlor z basenów, sól morska, wiatr, zanieczyszczenia, czy wysokie temperatury mogą dodatkowo przyczyniać się do uszkodzenia włosów.

Trwałe uszkodzenie włosów powodowane przez słońce może być złagodzone przez stosowanie produktów ochronnych, takich jak szampony i odżywki z filtrem UV, nakrycia głowy lub specjalne olejki ochronne. Jednakże, jeśli włosy są narażone na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony, szkody mogą stać się trwałe.

Minusy promieni UV na nasze włosy prowadzi do:
  • wysuszenia i niszczenia keratynowej osłony włosa,
  • utleniania się białek lipidowych, które łączą łuski włosa,
  • rozkładu aminokwasów, które są głównym budulcem włosów,
  • wykruszania się substancji odżywczych odpowiedzialnych za połysk oraz gładkość włosa.


Zatem jak chronić włosy przed słońcem? 🧐


By chronić włosy należy pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy w słoneczne dni, ale nie tylko samej głowy, ale również końcówek włosa. Okryć można się słomianym kapeluszem, bawełnianą chustą czy turbanem.

Dobrą alternatywą jest także spinanie włosów lub upięcie je w kok, lub warkocz tak by końcówki włosów były schowane. Ponieważ w okresie letnim często mamy problemy z rozdwajaniem się końcówek włosa.

Najlepiej spinać włosy w koka, by chronić końcówki włosów, co za tym idzie zmniejszyć powierzchnie fryzury wystawionej na promienie słoneczne. Dzięki takiej metodzie powierzchnia włosów jest mniej wystawiona na działanie promieni słonecznych, ponieważ jest znacznie mniejsza, gdyż jest nie tylko schowana, ale i pospinana.

Przy częstym przebywaniu na słońcu w okresie letnim czy wakacyjnym, najważniejsze jest jednak stosowanie odpowiednich kosmetyków, które zapewnią ochronę przed promieniami UV. Są one najważniejszą linią obrony dla włosa, która ma na celu zmniejszenie ilości pochłanianego promieniowania. Najlepiej stosować mgiełki oraz odżywki bez spłukiwania, które charakteryzują się ochroną na poziomie 30 SPF. Zwróć uwagę na kosmetyki, które w składzie mają wymienione składniki takie jak: tlenek cynku, dwutlenek tytanu, octocrylene, octyl dimethyl, benzophenone-3 oraz Benzophenone-4.

Jak już mowa o kosmetykach warto dodać tu też dodać pielęgnację włosa poprzez używanie produktów do ich mycia. W regularnej pielęgnacji włosów i jej ochronie pomogą też delikatne szampony, aby nie podrażnić naturalnej bariery ochronnej skóry i nie wysuszać włosów częstym stosowaniem detergentów myjących. W okresach letnich, gdy skóra mocniej się poci na głowie, włosy szybciej się przetłuszczają. Wymagają więc częstszego mycia, które jest też niezbędne po kąpieli w morzu i jeziorze, czy wyjściu z basenu.

Do naturalnych metod pielęgnacji włosów można zastosować też kosmetyki, które mają w składzie składniki m.in.: aloes, masło shea, olej z pestek malin, rumianek, olej marchewkowy, wyciąg z zielonej herbaty czy bursztynu. Z pewnością pomogą nam w ochronie włosów przed szkodliwym UV.

Dlatego taka ochrona włosa, którą zapewniamy sobie, ma w pełni wystarczyć byś my mogły korzystać ze słońca z uwagą i nie martwić się o konsekwencje. Oraz drugim punktem, który trzeba poruszyć, jest kwestia ochrony przeciwsłonecznej, gdyż potrzebna przez cały rok, a nie tylko latem! Z promieniowaniem UV mamy bowiem do czynienia również zimą, wiosną i jesienią.


Podsumowanie:


Tak więc nie od dziś wiemy, że promieniowanie jest szkodliwe i ma negatywny wpływ nie tylko na skórę człowieka, ale również na włosy. Większość z nas może nie zdaje sobie z tego sprawy, ale faktycznie promienie słoneczne uszkadzają nasze włosy. Tak więc aby tego uniknąć, warto przestrzegać pewnych zasad, by włosy jednak były w idealnym stanie, a nie w opłakanym stanie.

Poza tym włosy kobiet czy mężczyzn spełniają również swoje funkcje w naszym organizmie. Takie jak ochrona skóry głowy, która jest tak ważna. Z punktu widzenia psychologicznego wygląd włosów ma dla nas duże znaczenie oraz również dla postrzegania samych siebie w nich. Dlatego pielęgnacja włosów i ich ochrona jest bardzo adekwatna i polecana. Produkty kosmetyczne do pielęgnacji i ochrony włosów cieszą się coraz większą popularnością i jest to zdecydowanie trend wznoszący.

To tyle w dzisiejszym wpisie na blogu Czarkosmetyków!

Odwiedź również inne tematy na moim blogu, które Ciebie zainteresują. Jeżeli masz do polecenia ciekawe tematy czy kosmetyki, którym warto się przyjrzeć bliżej i je opisać to pisz do mnie w komentarzu pod spodem artykułu, jak również na skrzynkę e-mail 🙂

Zapraszam Was również do zapoznania się z moim świeżo napisanym e-bookiem pod tytułem Jak krok po kroku zorganizować ten najważniejszy dzień w życiu? E-book ten dotyczy porad ślubno-weselnych, w którym dzielę się moimi doświadczeniami z organizowania własnego wesela i ślubu. Zapraszam do zakupu e-booka 🥰

Dzięki, że jesteście ze mną i czytanie moje wpisy. Do zobaczenia niebawem!
Dziękuję za poświęcony czas i do zobaczenia w następnym wpisie 🙂
Izabela

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 czarkosmetykow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Modest Programmer