To już końcówka lata, tak mało tych ciepłych miesięcy a ja już za tym zaczynam tęsknić. Mam nadzieję, że wrzesień będzie ciepły i będzie jeszcze możliwość zażycia słońca w doborowej temperaturze. Trzeba zażyć promieni słonecznych na zapas i nagrzać się jak panele fotowoltaiczne, by mieć energię na zimne miesiące.
Zatem przejdźmy dzisiaj do naszego cotygodniowego wpisu blogowego. Zapraszam!
W dzisiejszym artykule chcę przyjrzeć się tematowi związanym z zatkanymi porami, na naszej skórze. Wiele osób w okresie dojrzewania ma problemy z pozatykanymi porami. Mimo codziennej pielęgnacji twarzy skóra wygląda na zaniedbaną. Zatkane pory na skórze prowadzają do pojawienia się krostek, co później staje się stanem zapalnym skóry. Dużo osób się z tym boryka, bo dotyczy to młodzieży, kobiet oraz mężczyzn. Zatem w taki sposób pozbyć się zapchanych porów? Z pewnością musimy mieć na uwadze dokładną pielęgnację związaną z oczyszczaniem twarzy i nie tylko to może być konkretne rozwiązanie.

Czemu mamy zapchane pory? Z czego to wynika? 🧐
Zatkane pory najczęściej pojawiają się u osób, co mają je często rozszerzone, przez co łatwiej zachodzi do ich zatykania. Czy mamy cerę tłustą, mieszaną czy suchą, każdy może tego doświadczyć. A czemu do tego dochodzi? No właśnie przez źle dobrane kosmetyki w codziennej pielęgnacji domowej. Mam tu na myśli przykładowo niepoprawnie wykonany demakijaż twarzy, źle dobrany krem czy też nadmierne wydzielanie sebum. To prowadzi do powstania różnych stanów zapalnych jak czerwone krostki lub bolące pryszcze.
Dlatego tak ważne jest, by wieloetapowo oczyszczać skórę. Czyli wykonywać regularne peelingi skóry, dokładny demakijaż, mycie twarzy żelem odpowiednim dla naszej cery. Szczególnie zwróć uwagę na mycie twarzy dwa razy dziennie przed spaniem i po wstaniu, by usunąć sebum i zanieczyszczenia, które znajdują się na niej. Niezmyte kosmetyki z twarzy czy maseczki, które są pozostawione do wchłonięcia, mogą skutecznie zapchać pory. Więc tego raczej starajmy się unikać w pielęgnacji cery.
Mogą one występować również z powodu nadmiernego wydzielania łoju, który dotyczy cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Może występować on na całej buzi, jak i w strefie T. Takie wydzielanie sebum wynika z przesuszenia skóry, która stara się bronić i w ten sposób wydziela go w większych ilościach.
Pory na twarzy mają za zadanie oczyszczanie skóry ze zbędnych substancji, a my musimy im w tym pomóc poprzez pielęgnację, by się nie zapychały. Dlatego w takich momentach, gdy skóra nam szwankuje, warto stosować środki nawilżające, które przywrócą odpowiednią równowagę.
A więc zatkane pory mają różne czynniki występowania. To jak wygląda twoja skóra, zależy od paru czynników, na który mają one wpływ m. in:
- klimat, w jakim przebywasz na co dzień,
- promieniowanie słoneczne,
- wiek, dziedziczenie różnych cech skórnych,
- stres, brak zdrowego trybu odżywiania,
- zbyt małe nawilżenie, będące przyczyną nadmiernego wydzielania sebum,
- nieodpowiednia pielęgnacja cery tłustej,
- spanie w makijażu,
- używanie produktów nadmiernie wysuszających skórę,
- zbyt tłuste kremy, podkłady, pudry i inne produkty,
- niedobór takich witamin jak A, B12, C, E, D3.
Zatem jak wyglądają zatkane pory na twarzy? 🤔
Zatkane pory wyglądają różnie w zależności od umiejscowienia na twarzy. Mogą być one na nosie, na czole, na brodzie i w innych różnych miejscach. Pojawiają się jako pory otwarte w formie czarnych punkcików. Są one widoczne i nakładanie na nie kosmetyków takich jak pudry czy fluidy pogarsza ich stan. Występują one głównie w skupiskach. Wypełnione są tłustą wydzieliną łojowo-rogową, które po zaniedbaniu mogą przekształcić się w ropne zmiany.
Z kolei na reszcie twarzy mogą występować również pory zamknięte, które przypominają formę zaskórników często bolących czerwonych punktów z białymi grudkami w środku pod powierzchnią naskórka. Takie krosty są bardziej problematyczne i trudniejsze do usunięcia, bo mogą skutkować występowaniem przebarwień.
Obie formy takich zaskórników nie są komfortowe i stają się zmorą dla nas. Warto zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się na wszystkie możliwe sposoby.
Na jakie kosmetyki zwracać uwagę, by likwidowały zaskórniki?
Gdy mamy do czynienia z zamkniętymi porami na naszej buzi, warto je w codziennej pielęgnacji redukować. Najlepiej dobierać kosmetyki ze składem takich substancji jak:
- kwasy z grupy AHA i BHA
- retinol z witaminą A
- cynk, niacynamid, srebro koloidalne
- olejek z drzewa herbacianego
- ekstrakty z kory wierzby, brzozy, drożdży
7 Rad na oczyszczenie zatkanych porów 👍
1) Dokładnie zmywaj makijaż!
Nie pozostawiaj buzi bez dokładnego umycia jej. Dobrze wykonany demakijaż jest podstawą w pielęgnacji skóry. W dodatku jak mamy skłonności do zatykania się porów to powinniśmy zwrócić większą uwagę na to. Najlepiej zacząć od zmycia makijażu z oka płatkiem kosmetycznym z płynem mineralnym a w późniejszym etapie usunąć makijaż z całej buzi. Kolejnym etapem jest umycie buzi żelem do twarzy przeznaczonym do danego typu skóry. Jeżeli mamy do czynienia z trądzikową cerą lub mieszaną warto wybrać żel, który nie zawiera mydła i alkoholi, dzięki czemu nie będzie podrażniał cery, lecz będzie ją koił. Po zastosowaniu tego produktu skóra nie będzie się błyszczeć ani nadmiernie przetłuszczać. Następnym krokiem, jaki trzeba zrobić, jest przemycie buzi wacikiem z tonikiem, która wyrówna pH skóry przez twardą wodę z kranu. Regularnie stosując pielęgnację, można pozbyć się problemu pozatykanych porów.
2) Parówka na zatkane pory.
Para wodna to domowy sposób, by pozbyć się zatkanych porów z twarzy. Kontakt pary wodnej ze skórą twarzy pozwala rozszerzyć i odblokować pory. Do takiego zabiegu wykorzystaj wrzątek i ręcznik. Wlewamy do miski gorącą wodę i przykrywamy głowę ręcznikiem. Twarz mamy skierowaną do wody z parą wodną. Zabieg wykonujemy 10-15 minut. Po wykonanej parówce przemywamy twarz wodą i wycieramy ręcznikiem. Taki zabieg parówki można powtarzać kilka razy w tygodniu.
3) Rób lekki makijaż.
Szczególnie gdy mamy ciepłe miesiące nie powinniśmy nakładać ciężkiego makijażu. Tym bardziej jak mamy skórę skłonną do zatykania się porów. Zbyt gruby i mocny makijaż na twarzy źle reaguje na pory. Więc aby nie ryzykować z powstawaniem problemów z zatkanymi porami, najlepiej wykonać lekki makijaż. Zamiast używać mocnego kryjącego podkładu, zamień go na lekki krem BB. A gdy mówimy tu o pudrze, który kończy makijaż najlepiej wybrać sypki o jak drobniejszej konsystencji.
4) Oczyszczanie cytryną.
Jest to domowy sposób nie tylko na pozbycie się pozatykanych porów, ale również na oczyszczenie całej skóry twarzy. Sok z cytryny odświeża i obkurcza rozszerzone pory. Aby przygotować taki zabieg, potrzebujemy plasterki cytryny. Przykładamy w miejsca, gdzie są widoczne rozszerzone pory.
5) Peelingi na piękną i zadbaną cerę.
Są zalecane osobom, co mają skłonności do zatykania się porów. Oczywiście peelingów nie stosujemy codziennie, bo możemy doprowadzić do podrażnień skóry twarzy, a tego byśmy nie chcieli. Taką pielęgnację oczyszczania twarzy najlepiej robić 1-2 razy tygodniowo nie więcej. Gdy już zdecydujemy się na pielęgnację z peelingiem, to warto wybrać beztłuszczowy wzbogacony kwasem salicylowym. Taki zabieg usunie martwy naskórek i zanieczyszczenia ze skóry. Należy wybierać takie peelingi, co nie są gruboziarniste, bo przy takich z pewnością narobimy sobie licznych podrażnień skóry.
6) Zabiegi kosmetyczne – Mikrodermabrazja Diamentowa.
Coraz bardziej cieszą się popularnością zabiegi kosmetyczne, które można wykonać na zamknięte pory. Jeżeli nie chcemy korzystać z domowych metod pielęgnacji, możemy skorzystać z zabiegów w salonie kosmetycznym. Jednym z polecanych zabiegów przez kosmetyczki, który oczyszcza pory, jest mikrodermabrazja diamentowa. Zabieg polega na mechanicznym usunięciu z powierzchni skóry zrogowaciałego naskórka. Przywraca to jędrność skóry i stymuluje produkcję kolagenu, pozwala także na redukcję przebarwień. Należy wykonywać ten zabieg regularnie, czyli raz w miesiącu dla zadowalających efektów.
7) Maseczki pell-off.
Metoda pozbywania się zamkniętych porów to również maseczki peel-off oparte na węglu aktywnym, które oczyszczają i odświeżają skórę twarzy. Czarne maseczki stosuje się bardzo łatwo, wystarczy nałożyć cienką warstwę na dany obszar skóry, gdzie znajdują się zaskórniki. Pozostawić do wyschnięcia na około 15-20 minut, a po stężeniu ściągnąć zaschniętą maseczkę peel-off. Taka maseczka wyciąga z otwartych porów zanieczyszczenia, wygładza skórę i nadaje jej naturalnej świeżości.
Oczywiście jest druga metoda wykonania takiej maseczki w domowych warunkach, potrzebujemy tylko kilka kapsułek z węgla aktywnego i odrobinę wody. Powstałą masę nakładamy na twarz.
Podsumowanie:
Każdy z nas walczy z zapchanymi porami, niektórzy mniej a niektórzy więcej. Pamiętajmy, że jeżeli chcemy uniknąć pojawiania się zaskórników, trzeba wprowadzić ciągłość w pielęgnacji porannej, jak i wieczornej. Bo gdy będziemy unikać wykonywania takich zabiegów, to nie pozbędziemy się problemu zatkanych porów.
Warto też zaglądnąć do swojej kosmetyczki i pozbyć się kosmetyków, które zapychają nam skórę. Są to szczególnie te kosmetyki, co zawierają w sobie wazelinę, silikon czy olej parafinowy. Odradzam stosowanie kosmetyków, które zawierają w sobie alkohol etylowy czy denaturowany. Liczne tłuste kremy jako pierwsze mogą pozatykać na długi czas nasze pory.
Więc jak wiemy dokładnie jaki mamy rodzaj cery, to starajmy się kupować kosmetyki dedykowane właśnie naszej skórze. To z pewnością pomoże nam w pielęgnowaniu cery w dobry sposób.
To tyle w dzisiejszym wpisie na blogu. Odwiedź również inne tematy na moim blogu, które Ciebie zainteresują. Jeżeli masz do polecenia ciekawe tematy czy kosmetyki, którym warto się przyjrzeć bliżej i je opisać to pisz do mnie w komentarzu pod spodem artykułu, jak również na skrzynkę e-mail 🙂
Zapraszam Was również do zapoznania się z moim świeżo napisanym e-bookiem pod tytułem Jak krok po kroku zorganizować ten najważniejszy dzień w życiu? E-book ten dotyczy porad ślubno-weselnych, w którym dzielę się moimi doświadczeniami z organizowania własnego wesela i ślubu.