Okres wakacyjny trawa w najlepsze i najbardziej pożądany odcień karnacji to brąz. Niestety w Polsce trudno o całoroczną opaleniznę. Jedni stawiają na kosmetyki opalające, a inni wybierają opalanie na solarium. Dzięki takim sesjom opalania w solarium jest znacznie szybciej uzyskać piękną opaleniznę i widocznie atrakcyjniejszą skórę. Aby jednak móc w pełni korzystać z opalania trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a także wiedzieć jak dokładnie się do tego przygotować.
Dlatego więc dziś chcę się przyjrzeć bliżej temu tematowi, który ma swoich zadowolonych klientów, jak i zwolenników takiego opalania.
Zapraszam do czytania!
Z dniem 16 lutego 2018 roku została wprowadzona w Polsce ustawa o zakazie korzystania z solarium dla osób niepełnoletnich. Ma to na celu chronić zdrowie młodzieży przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego UV wydzielającego przez urządzenie wykorzystywane do naświetlania skóry, który po paru sesjach wywołuje efekt opalonej skóry. Jeżeli pracownik solarium będzie miał wątpliwości co do wieku osoby, wówczas może poprosić o okazanie dokumentu tożsamości.
Co to jest solarium?
To nic innego jak studnio gdzie są urządzenia wyposażone w liczne lampy emitujące światło UV, UVA, UVB. Urządzenia są głównie w formie kabin leżących i kabin stojących. Wszystko zależy od osoby, która z nich korzysta, co dla niej jest lepszym rozwiązaniem. Po kilku minutach spędzonych w solarium możemy uzyskać lekką opaleniznę, którą nabywamy przez kilka godzin od wykonanej sesji opalania.
W wyniku opalania i działanie promieniowania UVB dochodzi do powstania rumienia na skórze. A promieniowanie UVA powoduje nieodwracalne zmiany w budowie skóry właściwej skutkujące przedwczesnym starzeniem się skóry np. uszkodzenie tkanki, która jest odpowiedzialna za włókna kolagenowe czy tkanki z naczynkami krwionośnymi. W rzeczywistości oba te promieniowania razem związane mogą dawać niepożądane skutki uboczne.
Czy opalanie na solarium jest szkodliwe?
Od wielu lat jest moda na opaloną skórę. I z solarium korzystają głównie kobiety, chociaż coraz częściej odwiedzają solarium panowie. Niektórzy twierdzą, że takie promienie dobrze działają na trądzik, bo wysusza krosty. Lub też działa dobrze na skórę, bo już jest przygotowana na inne i mocniejsze promienie słoneczne na egzotycznej wycieczce.
Niestety nie wygląda to tak kolorowo z perspektywy naszego zdrowia. Trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie JEST TO SZKODLIWE DLA ZDROWIA. Można to porównać do palenia papierosów, picia alkoholu czy brania innych używek.
Komitet Naukowy ds. Zagrożeń dla Zdrowia i Środowiska określił, że promieniowanie, które emitowane jest przez urządzenia do opalania, stanowią ogromne zagrożenie o działaniu rakotwórczym. To znaczy, że osoby korzystające ze solarium mają większe ryzyko w 20% niż osoby, co się nie opalają. U osób co skończyły 30 rok życia, ryzyko wzrasta aż do 75%.
Opalanie ma swoje wady i zalety, które się równoważą. Ale każdy robi to na swoją odpowiedzialność. Wchodząc do każdego solarium, możemy spotkać się z regulaminem, oraz podstawą prawna, w której pisze, że jest to szkodliwe. Takie kąpiele słoneczne w solarium lepiej wykonywać z głową, by zachować zdrowy rozsadek.
Jakie są konsekwencje korzystania z solarium?
- Opalanie powoduje starzenie się skóry – objawy ujawniają się po kilkunastu latach od korzystania z solarium.
- Promienie UVA powoduje reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne, nieodwracalne uszkodzenie oczu, ostre lub przewlekłe dermatozy.
- Oparzenia skóry widoczne po paru godzinach od wykonanej sesji w solarium.
- Pojawienie się przebarwień na skórze, których po dłuższym czasem trudno się pozbyć.
- Pogłębienie się fałdów, zmarszczek, poszerzenie porów na skórze.
- Szorstkość skóry lub problemy z gojeniem się ran czy innych zmian skórnych.
Kiedy nie możemy iść na solarium?
Z chodzeniem na solarium jest jak z braniem suplementów czy leków. Zawsze są jakieś przeciwwskazania, tak również jest w tym przypadku. Istnieją takie grupy osób, u których przyjście na solarium nie jest wskazane.
Zaliczyć można do nich następujące przeciwwskazania:
- Osoby niepełnoletnie m.in. dzieci, nastolatki.
- Kobiety w ciąży, karmiące piersią, kobiety w połogu. Również kobiety 2 miesiące po porodzie czy kobiety co przechodzą menstruację, nie mogą korzystać z opalania w solarium.
- Osoby chorujące na padaczkę lub inne przewlekłe choroby (np. cukrzyca, choroby serca) czy też choroby skóry jak (np. łuszczyca, trądzik, opryszczka, otwarte rany).
- Osoby stosujące zabiegi kosmetyczne hydroksykwasami, retinolem nie mogą korzystać z opalania.
- Osoby co mają bardzo jasną karnację, piegi czy widoczne znamiona mogą być narażone nie tylko na oparzenia w solarium, ale również uczulone na promieniowanie.
- Osoby chore czy gorączkujące nie mogą korzystać z opalania na solarium.
- Osoby po wykonywanych zabiegach operacyjnych.
Jak w takim razie przygotować się do bezpiecznego opalania na solarium?
Sztuczna opalenizna nie musi być wcale niebezpieczna. Trzeba tylko zastosować się do zasad bezpiecznego opalania się.
1. zasada: Z solarium korzystają tylko i wyłącznie osoby dorosłe.
2. zasada: Przed skorzystaniem z solarium należy zdjąć biżuterię i zmyć makijaż. Jeżeli już wiesz, że w danym dniu idziesz na solarium, warto makijażu nie aplikować na twarz.
3 zasada: Zawsze przed rozpoczęciem korzystania z solarium należy określić swój typ skóry. To bardzo ważne, ponieważ do typu skóry pracownik określi dokładną liczbę minut w kabinie. Będzie to bezpieczne i optymalne rozwiązanie do opalania.
4 zasada: W czasie korzystania z solarium należy stosować specjalne okulary ochronne do opalania. Jeżeli ich nie ma w kabinie, zawsze możesz poprosić o okulary pracownika.
5 zasada: Stosuj odpowiednie kosmetyki do opalania, które dostępne są w solarium. Zwykłe kosmetyki drogeryjne nie są przeznaczone do opalania solarnego. Zaleca się, aby przed opalaniem zastosować na ciało specjalne solaryjne kosmetyki, które aktywują działanie promieni UV.
6 zasada: Sprawdź stan łóżka solarnego, na którym będziesz się opalać. Czy zostało ono dokładnie i odpowiednio zdezynfekowane (zawsze w pobliżu kabiny jest papier kuchenny i możesz również sama przetrzeć sobie łóżko, by być spokojna).
7 zasada: Kąpiel po solarium jest wręcz wskazana, ponieważ nawilży ciało. Następnie wystarczy posmarować ciało kremem nawilżającym.
8 zasada: nie stosujmy dezodorantów, perfum, mgiełek do ciała, kosmetyków zapachowych itp.
Podsumowanie:
Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba korzystać z tego z głową. Skoro już mówimy o opalaniu, są różne metody. Nie koniecznie trzeba iść na solarium, by się opalić. Można skorzystać z diety zawierającej beta-karoten, który w większych ilościach zwiększy barwnik w naszym ciele. Dieta wzbogacona w beta-karoten to nic innego jak jedzenie warzyw takich jak np. marchewka, czerwone pomidory czy papryka, mogą być również brzoskwinie czy soki.
Każdy z pewnością podejmie dobrą decyzję co do opalania się na solarium. Są dobre i złe strony, ale każdy jednak odpowiada za siebie i robi to na własną odpowiedzialność, chodząc na solarium. Sesja opalania jeden raz w miesiącu z pewnością nikogo nie zabije, ale każdy ma swój rozum i wie, co robi. Z tym artykułem pozostawiam Was do przemyśleń na temat opalania na solarium.
To tyle w dzisiejszym wpisie na blogu. Zapraszam do odwiedzenia również innych tematów, które Ciebie zainteresują.
Jeżeli macie do polecenia ciekawe tematy czy kosmetyki, którym warto się przyjrzeć bliżej i je opisać to piszcie do mnie w komentarzach, jak również na skrzynkę e-mail 🙂