Blog z Recenzjami Kosmetycznymi

12 czerwca 2023
Witajcie na blogu CzarKosmetyków!

No i w końcu mamy upragniony czerwiec. To ten czas, gdy chyba każdy z nas chce przebywać na świeżym powietrzu. Kawałek zielonej trawki i można siedzieć, tylko by jeszcze było w miarę spokojnie by sobie pokontemplować. Ponieważ nie od dziś wiadomo, że cisza jest lekarstwem dla uszu, a hałas źle wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Dlatego jak już decydujemy się na zielony ogród to najlepiej jak najdalej od głośnych sąsiadów.

Dobrze moi drodzy, tym wstępem chciałabym zaprosić Was na dzisiejszy wpis blogowy. W tym wpisie chcę przyjrzeć się bliżej tematowi związanemu z jamą ustną i zębami w okresie ciąży. Jest to temat, o którym można zapomnieć, a jest on ważny dla nas kobiet. Zatem zapraszam Was do czytania najnowszego artykułu 😊

Dbaj o Zdrowie Jamy Ustnej i Swoich Zębów Szczególnie w Okresie Ciąży!

Jama ustna i zęby a ciąża 🦷🤰


Ciąża to ważny stan dla każdej kobiety, ponieważ w tym okresie warto zadbać o zdrowie jamy ustnej, czyli regularne szczotkowanie oraz stosowanie płynów do płukania ust. Poza tym higiena jamy ustnej ma duży wpływ na przebieg ciąży i rozwoju dziecka.

Dentyści, położnicy są często sceptycznie nastawieni co do opieki dentystycznej kobiet w ciąży, gdyż istnieją uprzedzenia w kwestii bezpieczeństwa leczenia na rozwijające się dziecko. Aby uniknąć obaw dotyczących takich kwestii takich jak znieczulenie miejscowe, wyrywanie zębów, leki przeciwbakteryjne warto podjąć profilaktykę zębów tuż przed planowaną ciążą. Z pewnością taka codzienna profilaktyka jamy ustnej uchroni nas przez zbędnym stresem u dentysty, ponieważ jest ona konieczna.

Jak dopadnie nas stan zapalny, to reagujmy w porę jak najszybciej! Ponieważ, gdy zareagujemy w porę nad rozwijającym się stanem zapalnym zębów, możemy być pewne, że ryzyko porodu przedwczesnego się nie wydarzy.

Nasze zęby są zbudowane ze składników mineralnych jak kości. Tak więc gdy dodamy dodatkowo do swojej diety więcej wapnia, z pewnością zęby staną się mocniejsze. Odpowiednia ilość wapnia wpłynie pozytywnie na kobiety ciężarne, jak i przyczynią się do rozwoju zdrowych kości u dziecka.

Gdy będziemy utrzymywać dobrą dietę w ciąży, równa się to dobrym dbaniem o higienę jamy ustnej. Dlatego w diecie nie zapominajmy również o fosforze, białku oraz witaminach A, D i C.

Wbrew informacjom jakie się pojawiają, w ciąży nie jest możliwe odwapnienie się zębów na skutek małej ilości dostarczanego wapnia. Ponieważ, dziecko pobiera wapń z kości matki, a nie z zębów. Dlatego regularna pielęgnacja zębów i ich higiena oraz spożywanie dobrej jakości produktów ma szczególną wartość w ciąży.


Dlaczego ważna jest higiena jamy ustnej w ciąży? 🦷👄


Nasza gospodarka hormonalna szaleje przez 9 miesięcy ciąży, która ma również wpływ na układ odpornościowy jamy ustnej. Przez częste wymioty może powstać kwasowość, co skutkuje erozją szkliwa. Tym bardziej w tym okresie powinnyśmy stawiać na odpowiednią ochronę i higienę zębów. Ponieważ gdy o nie zadbamy w ciąży, to po porodzie z pewnością będziemy musiały odwiedzić dentystę i to nie jeden raz.

Również częste podjadanie jedzenia czy słodyczy i o różnych porach nawet i w nocy może powodować odkładanie się płytki bakteryjnej, co w konsekwencji powoduje kamień nazębny i próchnicę.

Kobiety często w okresie ciąży skarżą się na zapalenie dziąseł. Wtedy nasze dziąsła są czerwone, zaczerwienione i krwawią, co później powoduje obrzęk i stan zapalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i leczenie zębów uszkodzonych. Ponieważ bakterie w jamie ustnej mogą mieć zły wpływ na przebieg całej ciąży i nieść za sobą jakieś powikłania. Trzeba liczyć się z tym, że próchnica zębów u matki może przenosić się na wystąpienie próchnicy u dziecka w późniejszym wieku rozwoju.


W jaki sposób należy dbać o zdrowie jamy ustnej w ciąży? 🧐


Przede wszystkim kobieta w ciąży powinna udać się na kontrolę do stomatologa. Mniej więcej 2 razy w czasie trwania ciąży, by stomatolog zapoznał się ze stanem zębów i jamy ustnej. Pierwsza wizyta powinna odbyć się tak około 3 miesiąca ciąży.

W okresie ciąży kobieta powinna mieć na uwadze parę punktów w higienie jamy ustnej, a są to:
  • myć zęby 2 razy dziennie rano i wieczorem,
  • oczyszczać szczoteczką język,
  • płukać jamę ustną płynem do płukania ust bez dodatku alkoholu,
  • używać miękkiej szczoteczki, by nie podrażniać dziąseł oraz wymieniać szczoteczkę co 4 tygodnie,
  • używać nici dentystycznej raz dziennie,
  • po każdym posiłku zastosować gumę do żucia,
  • unikaj spożywania słodyczy i innych cukrów,
  • unikaj podjadania w nocy,
  • po wymiotach najlepiej jamę ustną przepłukać wodą,
  • używaj dobrych past do zębów, które będą niwelować krwawienie zębów.


Zapalenie dziąseł

Największy problem zapalenie dziąseł u kobiet w ciąży! 🧑‍⚕


Większość kobiet od 50% do 70% ma problemy z krwawiącymi dziąsłami. Jest to powszechny problem, z którym kobiety ciężarne muszą się zmagać. Więc lepiej warto zwrócić uwagę na codzienne szczotkowanie, nitkowanie, aby nie dopuścić do takiego problemu. Takie ciążowe problemy stosunkowo szybko ustępują po porodzie, ale lepiej zachować higienę jamy ustnej.

Ponieważ, takie problemy związane z zębami mogą również przybierać inne formy i dochodzi wtedy do zaawansowanej choroby przyzębia i to może mieć wpływ na parametry rozwijającego się dziecka. Badania wykazują, że zapalenia przyzębia powiązane jest z występowaniem trzech rodzajów powikłań ciążowych takich jak: niska waga urodzeniowa, przedwczesne rozwiązanie oraz stan przed-rzucawkowy.

By zapobiegać takim problemom, to warto używać dobrych szczoteczek i past do zębów. Pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu past do zębów i sprawdzić, czy pasta zawiera składniki pomagające zwalczać zapalenie dziąseł.

Nawet jeśli Twoje dziąsła są opuchnięte i krwawią na skutek stanu zapalnego, to nadal powinnaś korzystać z nici dentystycznej. Dzięki codziennemu nitkowaniu zębów możesz usunąć więcej płytki nazębnej niż podczas samego szczotkowania i w ten sposób zminimalizować ryzyko ciążowego zapalenia dziąseł.

Nie zapomnij o płukaniu jamy ustnej płynem bez alkoholu, z formułą chroniącą przed zapaleniem dziąseł, to ostatni krok, który pomoże Ci w zwalczaniu drobnoustrojów i dbaniu o higienę jamy ustnej w czasie ciąży.


A co z próchnicą? 🦷


Tutaj temat jest oczywisty, próchnica jest koniecznością, by ją zawalczyć, tym bardziej w czasie ciąży. Nie warto czekać na bolesność zębów lub całkowite ich usunięcie. Dentysta też jest dobrym specjalistą i wie, co jest koniecznością w pomocy kobietom w ciąży. Obecnie stosowane wypełnienia zębów są całkowicie bezpieczne dla płodu, ze względu na to, że nie przenikają poza strukturę zęba. Dostępne są też specjalne rodzaje środków znieczulających, które są całkowicie bezpieczne dla matki i płodu. Więc stres związany z próchnicą zębów i nieodwiedzanie dentysty jest złym przykładem, bo powikłania mogą być groźne dla samej pacjentki i jej ciąży. Dlatego warto podjąć próbę rozmowy z dentystą, który dobierze idealny plan leczenia.


Podsumowanie:


Jeżeli jesteś kobietą w ciąży, to dbaj o siebie jeszcze bardziej. Nie tylko potrzebujesz dużej ilości zbilansowanej diety i multum witamin, lecz nie zapominaj o higienie jamy ustnej. Zdrowe zęby to szczęśliwa mama i dziecko! Gdy planujesz być w ciąży, warto już wtedy zacząć dbać o profilaktykę zębów i higienę bardziej niż wcześniej to robiłaś. Pamiętaj, że w tym okresie ciąży trzeba zrezygnować z wybielania zębów w gabinecie czy poddawaniu się innym zabiegom związanych z rekonstrukcją jamy ustnej, czy zębów. Te 9 miesięcy na pewno szybko zlecą, nawet się nie obejrzysz, a dziecko będzie już z Tobą na świecie 🙂 Można pokusić się tu o komentarz, że gdyby zęby się nie psuły, to życie byłoby piękniejsze. Z pewnością tak! Ale póki co zęby się lubią psuć, więc warto je mieć zdrowe i piękne.

To tyle w dzisiejszym wpisie na blogu Czarkosmetyków!

Odwiedź również inne tematy na moim blogu, które Ciebie zainteresują. Jeżeli masz do polecenia ciekawe tematy czy kosmetyki, którym warto się przyjrzeć bliżej i je opisać to pisz do mnie w komentarzu pod spodem artykułu, jak również na skrzynkę e-mail 🙂

Zapraszam Was również do zapoznania się z moim świeżo napisanym e-bookiem pod tytułem Jak krok po kroku zorganizować ten najważniejszy dzień w życiu? E-book ten dotyczy porad ślubno-weselnych, w którym dzielę się moimi doświadczeniami z organizowania własnego wesela i ślubu. Zapraszam do zakupu e-booka 🥰

Dzięki, że jesteście ze mną i czytanie moje wpisy. Do zobaczenia niebawem!
Dziękuję za poświęcony czas i do zobaczenia w następnym wpisie 🙂
Izabela

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 czarkosmetykow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Modest Programmer