Blog z Recenzjami Kosmetycznymi

31 stycznia 2022
Witajcie na blogu CzarKosmetyków!

I pierwszy miesiąc Nowego Roku kalendarzowego za mną. Czas zasuwa szybciej, niż nam się to wydaje. Dlatego w tym roku postanowiłam w 100% wykorzystać swoje możliwości, by później móc powiedzieć "Udało mi się, ten rok był zajebisty!". Dlatego żyjmy pełnią życia i spełniajmy swoje najskrytsze marzenia moi drodzy.

Tym miłym akcentem przechodzimy do ważnego tematu, który chcę poruszyć. Jest to między innymi temat związany z kobietami. My kobiety i nasza natura jest tak stworzona, że przez całe swoje życie mamy rollercoaster. Przez hormony, ciążę czy okres. To wszystko się sprowadza do jednego tematu miesiączki.

Jak możemy to przetrwać i być w dobrej formie? No to wszystko zależy od naszego nastawienia do tych dni. Ponieważ każda z nas przeżywa okres na własny sposób. Wiąże się to z różnymi dolegliwościami, które kobieta odczuwa. Są to między innymi znaczne osłabienie oraz silne bóle. Niekiedy ból sprawia, że na jeden lub dwa dni jesteśmy wyjęte z życia zawodowego czy towarzyskiego.

Jak My Kobiety Radzimy Sobie z Miesiączką?

Te Dni – comiesięczny dyskomfort.


Występuje u kobiet od 12 do 55 roku życia. U kobiety okres trwa około 4-6 dni. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian wywoływanych przez działanie hormonów estrogenu i progesteronu. Podczas każdego cyklu narządy rozrodcze przygotowują się na ewentualną ciążę. Wtedy następuje rozrost błony śluzowej, gdzie jest możliwość zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, to błona śluzowa się złuszcza. Temu cyklowi towarzyszą skurcze macicy, które pomagają wydalić z organizmu zbędny nabłonek.

Związany z tym ból jest najczęstszym objawem na które, skarżą się kobiety w różnym wieku. Ból najczęściej pojawia się kilka lat po pierwszej miesiączce, gdy cykl się unormuje. Również wiele kobiet zauważa, że bóle miesiączkowe ustają po urodzeniu dziecka. Prócz bóli menstruacyjnych kobiety skarżą się na bóle lub zawroty głowy, nudności, nerwowość, brak apetytu, stany depresyjne, bóle piersi i tym podobne stany. Jeśli zmagasz się z dokuczliwymi dolegliwościami, warto powiedzieć to w trakcie wizyty u ginekologa.


Co wybrać podpaski czy tampony?


Wszystko zależy od ciebie, w czym czujesz się komfortowo. Oczywiście trzeba pamiętać o wymianie tamponów czy podpasek wystarczająco często. By zapobiec zabrudzeniu bielizny i ubrań. Jeżeli stosujesz tampony, to nie przetrzymuj ich zbyt długo. Ponieważ może wystąpić ryzyko wstrząsu toksycznego. Również nie można zapomnieć o higienie intymnej w czasie miesiączki. Dla własnego komfortu oraz w celu zapobiegania infekcjom intymnym warto regularnie się podmywać. Oraz myć ręce przed aplikacją tamponu czy podpaski. Ponieważ na rękach jest najwięcej bakterii, które gromadzą się na naszych rekach w ciągu dnia.


Jak radzić sobie z bolesną miesiączką?


Za nim sięgniesz po leki przeciw bólowe, można spróbować innych metod walki z bólem menstruacyjnym. Domowe sposoby naszych babć czy mam mogą również przynieść oczekiwaną ulgę.

  • Ciepłe okłady – Jeśli okres nie jest zbyt obfity, można skorzystać z tej opcji. Czyli ciepły okład, który zmniejszy uciążliwe skurcze. W tym celu można wykorzystać termofor lub butelkę z ciepłą wodą.

  • Aktywność fizyczna – Lekka aktywność fizyczna również dobrze sprawdzi się w te dni. Może to być jazda na rowerze, yoga, rozciąganie całego ciała. To z pewnością pobudzi krążenie krwi w organizmie i pomoże w rozluźnieniu spiętych mięśni.

  • Herbatki ziołowe – W trakcie miesiączki bardzo pomocne są napary ziołowe. Herbata z mięty, melisy, rumianku mają działanie rozkurczowe i uspokajające. Więc warto je pić właśnie w TE DNI.

  • Ograniczenie kawy – Najlepiej nie pić kawy, wtedy gdy mamy okres, ponieważ kofeina znajdująca się w kawie nasila bolesne skurcze macicy. Kawa również wypłukuje z organizmu magnez, który jest kluczowym elementem w trakcie trwania miesiączki.

  • Odpoczywaj! Jest to ważny element, by zażyć odpoczynku właśnie w TE DNI. Relaks jest dobrym lekiem na hormon stresu. Ponieważ stres może przyczyniać się do zwiększenia bólu. Dlatego stres trzeba zniwelować do zera, by mięśnie były rozluźnione.

  • Lekkie jedzenie – W dni okresu lepiej odstawić smażone dania, które powodują uczucie ciężkości i wzdęcia. Lepiej zjeść coś pożywnego, ale lekkiego. Najlepiej zażywać produkty, które zawierają dużo wapnia. Również konieczne jest odstawienie wina, cukrów oraz słonych produktów.


Leki przeciwbólowe, jakie wybrać?


Jeżeli domowe metody walki z bólem nie dają efektów, wtedy można zasięgnąć informacji od lekarza. Który doradzi nam jakie leki możemy brać, by złagodzić dolegliwości menstruacyjne.

Na silne bóle poleca się preparaty z grupy leków przeciwzapalnych takich jak: ibuprofen czy paracetamol. Oczywiście są również leki przeciwbólowe na receptę, które lekarz może nam przepisać. Jeżeli już zdecydujemy się na stosowanie leków przeciwbólowych. To trzeba je przyjąć w pierwszy dzień miesiączki przed wystąpieniem bólu.

Gdy jednak nie jesteśmy pewne czy możemy wziąć dany lek przeciwbólowy to lepiej skonsultować się z lekarzem. Bo branie leków na własną rękę może skończyć się rozwojem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.


Podsumowanie:


Każda kobieta jest inna i inaczej odczuwa ból miesiączkowy. Dlatego normalne funkcjonowanie w TE DNI jest możliwe. Czasami wymaga to od nas wykonania dodatkowych czynności czy zmian w diecie. Jednak my kobiety jesteśmy silne i takie pozostaniemy. Może przez to, że nie boimy się bólu, nawet jeżeli jest to ból porodowy. Jesteśmy ważne dla całego świata!
Dziękuję za poświęcony czas i do zobaczenia w następnym wpisie 🙂
Izabela

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2025 czarkosmetykow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Modest Programmer