Blog z Recenzjami Kosmetycznymi

Witajcie na blogu CzarKosmetyków!

To czas najwyższy, by zabrać wszystkie kwiaty doniczkowe z balkonu. Moje pelargonie są ze mną już dłuższy czas i zawsze zabieram je na zimę do domu. Bo gdyby mi je przymrozek przymroził z zimna, to pewnie nic by z nich nie było. A tak z roku na rok zdobią balkon i wyglądają pięknie. Lubię ten typ kwiatów, bo nie potrzebują tyle uwagi co inne kwiaty balkonowe. A wy moi drodzy czytelnicy, jakie kwiaty trzymacie na swoich balkonach? 😇

Tym kwiatowym akcentem zapraszam dzisiaj do mojego najnowszego artykułu. W którym poruszę temat kosmetyków. Tak więc czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak kosmetyki działają na naszą skórę? Czy mogą nam pomóc, czy też zaszkodzić?

O tym dzisiaj będę pisać. Zapraszam do czytania 🥰

Jakie Działania Mają Kosmetyki Na Naszą Skórę?

Jaki wpływ mają kosmetyki na skórę człowieka? 👈


Podstawowym działaniem kosmetyków jest pielęgnacja całego ciała. Prawidłowo przeprowadzona pielęgnacja codziennie daje nam same plusy. Jednak gdy o nią nie dbamy w odpowiedni sposób, to mogą pojawiać się problemy skórne. Chociaż czasami nawet jest i na odwrót, czyli kosmetyk może powodować różne zapalenia, wysypki i inne tego typu problemy skórne.

Stosowanie nieprzeznaczonych do danej typu skóry kosmetyków może wpływać negatywnie na bakterie skórne. Które przeważnie zabiją te dobre bakterie, przyczyniając się do rozmnażania tych złych bakterii na skórze, co może powodować np. gorszy zapach potu, wysypkę, trądzik i itp.

Dlatego bardzo ważną kwestią jest jaki kosmetyk używamy i jaki ma on skład. Ponieważ niekompletny skład kosmetyku może podrażnić nam skórę, a tego raczej nikt nie chce. Najważniejsze, aby kosmetyk był bezpieczny dla skóry i skuteczny w swoim działaniu pielęgnacyjnym.

Ważną uwagą, że przy wyborze kosmetyków kierujmy się rodzajem naszej skóry, ponieważ każdy z nas ma inną. Wyróżniamy następujące rodzaje cer: normalna, wrażliwa, z przebarwieniami, tłusta, mieszana, sucha, dojrzała oraz naczynkowa.

Ponieważ wpływ kosmetyków na skórę jest ogromny, bo dotyczy wielu elementów powierzchni naszej skóry i włosów. Mamy tu do czynienia z uwzględnieniem rodzaju skóry, wieku, w którym zaczynamy używać kosmetyki, predyspozycje do problemów skórnych czy działanie czynników drażniących, jak i zewnętrznych.


Czy składniki kosmetyków przenikają przez skórę? ☝️


Skóra to nasz największy organ, który ulega uszkodzeniom. Do jej uszkodzeń może dojść poprzez stosowanie kosmetyków, przebytych chorób, starzenia się, przyjmowania leków czy działaniem czynników środowiska zewnętrznego. Wszystkie te czynniki mogą odbić się na naszej skórze i jej wyglądzie.

Skóra, którą każdy posiada, oddziela wnętrze naszego organizmu od świata zewnętrznego. Ma zdolność do transportowania różnych substancji aktywnych aplikowanych na skórę, dzięki której możemy wywołać określony efekt.

Przez skórę może przenikać wiele substancji, ale czy wszystkie te elementy trafiają wewnątrz organizmu? No właśnie to wszystko zależy od danego składnika. Przykładowo na przykład w farmacji takie produkty, które aplikuje się na skórę, jak najbardziej trafiają do głębokich warstw skóry. Mowa tu głównie o plastrach naklejanych na skórę np. plastry rozgrzewające, plastry antykoncepcyjne czy plastry, które redukują nikotynę.

Ale czy składniki z kosmetyków przenikają przez skórę? Oto jest pytanie 💪

Według wprowadzonego rozporządzenia dotyczących produktów kosmetycznych nr 1223/2009 oznacza, że kosmetyki drogeryjne powinny działać na płaszczyźnie naskórka lub wnikać w głębsze warstwy skóry, lecz w niewielkim stopniu. To oznacza tylko jedno, że kosmetyki, które używamy na co dzień, przenikają w skórę, ale nie do głębszych struktur skóry.

Dlatego więc nie zawsze te właściwe składniki muszą wnikać w głębokie warstwy skóry, by wykazywać swoją skuteczność. Zasada jest jedna, kosmetyki będą działać tylko i wyłącznie wspomagająco na skórę. Przykładowo, gdy mówimy o produktach antycellulitowych, musimy mieć na uwadze to, że sam kosmetyk nie rozprawi się z cellulitem, potrzebujemy do tego też sportu.

Gdy już mówimy o kosmetykach, które miałyby być skuteczne w 100%, to substancje znajdujące się w kosmetyku musiałyby wnikać do krwiobiegu organizmu. Więc nie jest to osiągalne dla substancji czynnych stosowanych w kosmetykach drogeryjnych czy aptecznych. Nie zawsze maksymalnie duża przenikalność jest więc cechą pożądaną, ponieważ mogłoby to wiązać się także z działaniem niekorzystnym na cały organizm.

Możemy wymienić 3 drogi przenikania składników aktywnych z kosmetyków w głąb skóry:

  • Transport międzykomórkowy – czyli ten najpowszechniejszy sposób wchłaniania się składników aktywnych, który odbywa się przez cement międzykomórkowy. Czyli są to głównie składniki lipofilowe.
  • Transport przez komórkowy – dochodzi do niego poprzez komórki, głównie składniki hydrofilowe. W ten sposób najczęściej transportowane są substancje rozpuszczalne w wodzie.
  • Transport przez mieszki włosowe – do nich można zaliczyć również ujścia gruczołów łojowych. Są to głównie substancje lipofilowe, które dobrze rozpuszczają się w łoju.
Transport jest zależny od wielu czynników związanych zarówno z samym produktem kosmetycznym, jak i właściwościami substancji w niej zawartej, oraz ze stanem naszej skóry.


Może lepszym rozwiązaniem jest wybór kosmetyków naturalnych? 🧐


Największy BOOM od paru lat jest na kosmetyki naturalne bez chemii. Ich popularność i ich ilość w drogeriach wciąż się powiększa. Konsumenci kupują takie kosmetyki, ponieważ mają lepszą jakości oraz są wyższej półki cenowej. Kosmetyki marek naturalnych mają wiele plusów, powstają ze składników naturalnych i są przyjazne dla środowiska, dla naszej skóry oraz zdrowia. Jest to atut, który góruje coraz wyżej nad chemicznymi kosmetykami.

Najczęstsze kupowane kosmetyki przez konsumentów w drogeriach to naturalne mydła do twarzy, żele do mycia ciała na bazie naturalnych olejków, szampony w kostce do włosów bez parabenów i SLS-ów.

Kosmetyki naturalne są dobrą opcją dla osób, co mają problemy ze skórą i ich podrażnieniami. Zawierają lecznicze składniki, które stają się pomocne w walce z trądzikiem, łuszczycą, bliznami czy głębokimi zmarszczkami.

Stosowanie kosmetyków do codziennej pielęgnacji nie musi być szkodliwe, jeżeli robimy to z głową. Ponieważ składniki, które znajdują się w kosmetykach, nawet te niekorzystne, mogą wzbudzić naszą czujność na skórze. Ze względu na to, że jednak skóra w procencie aplikacji produktu piję te niezdrowe składniki. Ostatecznie kosmetyki chemiczne w regularnym stosowaniu mogą wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie.

Dlatego lepiej sięgać po kosmetyki naturalne, które są wariantem bezpiecznym i ich działanie będzie neutralne we wnikaniu w skórę.


Czy każdy kosmetyk zadziała tak, jak jest napisane na opakowaniu?


Nie jeden z producentów linii kosmetyków przechwala się, jak dobre są jego produkty i co mogą zdziałać na naszej skórze czy włosach. Prawda jest taka, że nie każdy kosmetyk będzie idealny dla nas. Jednemu może zaszkodzić poprzez wysypkę a drugiemu zaś nic nie będzie.

Ale to nie znaczy, że kosmetyk jest zły czy dobry. Po prostu skóra każdego z nas jest inna i przenikanie składników aktywnych kosmetyku i ich działanie jest różne. To wszystko zależy od wielu aspektów naszego życia.

Osoby produkujące kosmetyki chcą jak najbardziej przekształcić kosmetyk, by pomagał naszej skórze w codziennej pielęgnacji. Jednak dzisiejszy kosmetyk na chwilę obecną nie zrobi rewolucji w usunięciu zmarszczek czy cellulitu. Chociaż wszystko jest przed nami.

Przenikalność substancji aktywnych kosmetyku jest ważnym elementem na samym początku jego tworzenia. Więc gdy mamy zamiar kupić kosmetyk, warto mieć taką świadomość, że wykorzystujmy go skuteczne.

Jako konsumenci powinniśmy odpowiednio dobierać kosmetyki do naszych potrzeb. Czyli gdy chcemy, by substancje czynne z kosmetyku przenikały do skóry, należy wykonać peeling, a następnie nałożyć serum i krem odżywczy. W ten sposób na pewno doprowadzimy do ich zdecydowanie większej skuteczności niż bez tych kosmetyków.


Podsumowanie:


Kosmetyk kosmetykowi nie jest równy, jeden może być dobry, drugi może powodować zapalenia skórne. Więc pewnym elementem, o którym trzeba pamiętać, jest nasza skóra. Jeżeli wiesz, że dany kosmetyk cię wysusza czy masz czerwone plamy, nie używaj go! Na rynku kosmetycznym jest bardzo wiele fajnych kosmetyków, które nie uczulają i dają komfort w ich używaniu codziennie.

Czytaj też składy INCI po to jest ta informacja na kosmetyku, byś mogła poczytać, co tam się w nim znajduje. Wtedy masz pewność, że wiesz, co używasz. I gdy zobaczysz reakcję alergiczną, wtedy go odstawiasz i się z nim żegnasz na zawsze.

Skóra jest tak skonstruowana, że ona czuje co się z nią dzieje. Czuje przenikanie tych wszystkich kosmetyków i albo te substancje akceptuje i wszystko jest z nią w porządku, albo nie akceptuje i występują objawy alergiczne.

Przenikanie kosmetyków ma swoje plusy, jak i minusy, ty decydujesz, co wybierasz i co aplikujesz na swoją skórę. Możesz być pewna, że skóra zareaguje na kosmetyki prędzej czy później i powie Ci o tym, pokazując to.

Najważniejsze, na co trzeba zwracać uwagę przy pielęgnacji codziennej, jest nawilżanie, odżywienie jej, złuszczanie, wzmacnianie, rozjaśnianie skóry 👍

To tyle w dzisiejszym wpisie na blogu. Odwiedź również inne tematy na moim blogu, które Ciebie zainteresują. Jeżeli masz do polecenia ciekawe tematy czy kosmetyki, którym warto się przyjrzeć bliżej i je opisać to pisz do mnie w komentarzu pod spodem artykułu, jak również na skrzynkę e-mail 🙂

Zapraszam Was również do zapoznania się z moim świeżo napisanym e-bookiem pod tytułem Jak krok po kroku zorganizować ten najważniejszy dzień w życiu? E-book ten dotyczy porad ślubno-weselnych, w którym dzielę się moimi doświadczeniami z organizowania własnego wesela i ślubu. Zapraszam do zakupu e-booka 🥰
Dziękuję za poświęcony czas i do zobaczenia w następnym wpisie 🙂
Izabela

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 czarkosmetykow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Modest Programmer