Witajcie na blogu CzarKosmetyków!
Wiele z nas moje drogie czytelniczki przechodziło prawdopodobnie przez trądzik czasami ciężko nad nim zapanować. Może miałyście większy problem z tym albo w ogóle Was to nie dotyczyło. Dzisiaj chciałabym przyjrzeć się bliżej pielęgnacji trądziku domowymi sposobami.
Pojęcie trądzik najczęściej kojarzony jest z wiekiem dojrzewania, ale również dotyczy to osób dorosłych, których też to dotyczy. Zwykle występuje on w obrębie twarzy, chociaż czasami są wyjątki i może pojawić się na szyi, ramionach, dekolcie czy też plecach.
Trądzik jest to choroba skóry, której przyczyną jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, które później wydzielają za dużo sebum. Wtedy dochodzi do zatkania porów skóry, doprowadzając do rozwoju wyprysków. Jednak krostki mogą mieć również podłoże w zaburzeniach hormonalnych, różnych chorobach np. cukrzyca lub poprzez codzienną nieprawidłową dietę.
Z takim problemem boryka się ponad 90% nastolatków oraz 25% osób dorosłych. Dlatego przy trądziku w naszym społeczeństwie samoocena ludzi się obniża. Ponieważ jest to największy kompleks osób chorych o dość mocnym stanie zaawansowania trądziku, ponieważ dana osoba nie umie u siebie tego zaakceptować.
Za to domowe sposoby są już znane nie od dziś. Są skuteczne i tanie w walce z trądzikiem. Dlatego stosuje się je do złagodzenia objawów oraz poprawienia wyglądu cery. Plusem tego typu domowych receptur jest to, że każdy bez trudu poradzi sobie świetnie w przygotowaniu takich sposobów. Przybliżę Wam parę z nich, które również mi pomogły w walce z trądzikiem.
Domowe sposoby na trądzik:
1. Napary ziołowe – Stosowane przez nasze babcie i mamy dobrze radzą sobie z cerą tłustą i mieszaną. Napary ziołowe można robić z ziołowych herbat np. z rumianku, szałwii, bratka oraz innych roślin. Przemywanie zapalnych części ciała takimi naparami pomaga w zmniejszeniu się wyprysków oraz przyspiesza w regenerację naskórka.
2. Maść nagietkowa – Dostępna jest w każdej aptece i można kupić ja za grosze. Maść z nagietka regeneruje naskórek, nawilża, ma właściwości przeciwgrzybiczne oraz przyspiesza proces gojenia się miejsc zapalnych. Jest skuteczna w działaniu na trądzik, wystarczy smarować 2 razy dziennie.
3. Czosnek – Warzywo, które jest naturalnym antybiotykiem oraz nie służy tylko na przeziębienia i choroby. Ale również dużą rolę odgrywają właśnie w pielęgnacji cery trądzikowej. Wystarczy czosnek przekroić na pół i pocierać wewnętrzną częścią, gdzie znajduje się zmiany trądzikowe. Najczęściej stosować na noc, by uzyskać efekt wolnej cery od pryszczy.
4. Cebula – Innym domowym sposobem jest używanie cebuli na trądzik. Działa również korzystnie na cerę, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze. Wystarczy aplikować przekrojoną cebulę w miejsce zapalne. Cebula sprawdza się dobrze też przy ukoszeniach owadów i niweluje obrzęk.
5. Ziołowe parówki – Mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Parówki otwierają pory, usuwają nadmiar łoju i wyraźnie zmniejszają nadmiar sebum. Wystarczy przygotować sobie zioła takie jak szałwia, rumianek, skrzyp czy łopian. Zagotować wszystkie zioła około 10 minut a później pozostawić na parę minut. Przelać do miski, pochylić się i nakryć głowę ręcznikiem. Trzymać od 10 do 20 minut, po wykonaniu parówki można umyć buzię letnią wodą.
6. Maseczki ziołowe – Maseczki samodzielnie wykonane też dobrze sprawdzą się w leczeniu trądziku. Takie jak np. maseczka z cynamonu i miodu, która ma działanie antybakteryjne czy maseczka z płatków owsianych, która koi stany zapalne. Metodę z maseczkami można stosować 2-3 w tygodniu. Świeżo przygotowaną maseczkę należy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i zmyć ciepłą wodą po około 10–15 minutach.
7. Sok z cytryny – Zawiera źródło witaminy C oraz flawonoidy. Te są antyoksydantami i mają działanie antybakteryjne. Wystarczy niewielką ilość soku nałożyć na pryszcza miejscowo i zmyć po całej nocy letnią wodą.
Te parę sposobów, które tu wymieniłam, są zdecydowanie pomocne dla skóry oraz naturalne. Nie od dziś wiadomo, że stawiamy teraz na naturalne kosmetyki, a te są w 100% naturalne. Z pewnością nie wydamy na nie zbyt dużo pieniędzy, a może nawet zaoszczędzimy sporą sumę. Tych parę domowych sposobów są warte uwagi w pielęgnacji cery, by była piękna i zadbana. Polecam wypróbować u siebie i przekonać się, że warto korzystać z dobrodziejstw natury.
Dziękuję za poświęcony czas i do zobaczenia w następnym wpisie 🙂
Izabela